Депозитні вклади і кредити в системі домашньої бухгалтерії


Поширеним питанням є, до якої категорії грошових потоків віднести депозитні вклади і кредити. У сервісі Домашня бухгалтерія онлайн є спеціальна вкладка для обліку подібних фінансових потоків. Називається вона «борги».

Депозити і кредити є, по суті, борговими зобов'язаннями. Депозит - це кошти передані банку на основі письмового договору на тимчасове користування за матеріальну винагороду у вигляді процентної ставки. Іншими словами, - це борг банку перед нами.

Кредит - це надання фінансових кредитною установою, як правило банком, фізичній особі (в даному випадку) грошових коштів на тимчасове користування на умовах повернення в зазначені в договорі терміни з оплатою відсотків.

Важливо, що обидва ці позики складаються з тіла і відсотків, облік яких в сімейному бюджеті ведеться по-різному. Тіло обох позик враховується в категорії «Борги». А ось що стосується відсотків, які, як правило, необхідно оплачувати щомісяця або тих, що нараховуються по депозитному вкладу в такий же термін, враховувати доведеться по-різному.
Процентна ставка по кредиту є витратою і повинна враховуватися у відповідній статті. Найчастіше, навіть споживчий кредит є довгостроковим, отже, його виплати будуть здійснюватися протягом кількох наступних місяців з моменту позики протягом зазначеного терміну. Тому цей вид витрат відноситься до регулярних щомісячним витратам.

Як правило, виплата здійснюється рівними частинами, включаючи в себе певну частку тіла кредиту плюс відсотки. В сукупності, такі зобов'язання повинні складати не більше 20% від щомісячного доходу. В такому випадку, саме він є джерелом погашення позики. У разі, якщо боргові зобов'язання перевищують 20%, для їх виплати використовують резервні кошти або ж скорочують певні витрати.

Що ж стосується відсотків по депозиту, то їх отримання залежить від умов договору. Нарахування проводиться в рівних частинах щомісяця. А ось за який період часу Ви можете отримати свої кошти, залежить від того, що зазначено в документації, підписується при здійсненні вкладу.

Якщо відсотки Ви отримуєте протягом певного терміну, який перевищує календарний місяць, то облік таких доходів найкраще проводити в річній звітності. Але якщо виплати здійснюються щомісяця, то можна регулярно вносити їх в графу «Доходи». А ось їх розподіл під час формування видаткової частини бюджету залежить від Вашого фінансового становища і потреб.