Формування та облік доходної частини сімейного бюджету


Дохід є основою домашньої бухгалтерії, адже без нього неможливо здійснювати будь-який контроль за фінансовими потоками. Тому їм варто приділяти особливу увагу. Що ж являють собою доходи?

Дохід - це грошові кошти, отримані фізичною особою (в даному випадку) за певний період часу. Залежно від форми ведення сімейного бюджету, дохід може бути особистим або спільним. Крім цього, він також підрозділяється на постійний і періодичний.

Постійний дохід - це регулярні грошові надходження, які мають встановлений розмір і формують основну частину сімейного бюджету. Сюди належить:

  • заробітна плата обох або одного з подружжя;

  • соціальна матеріальна допомога одного з членів сім'ї (виплати по догляду за дитиною до 3 років, пенсії по інвалідності або по досягненні вікової категорії);

  • дохід від ведення власного бізнесу;

  • інше.

 Періодичний дохід є нерегулярним, а в більшості випадків - разовим надходженням коштів до сімейного бюджету. До цієї категорії можна віднести:

  • подарунки;

  • преміальні виплати;

  • разові соціальні виплати;

  • виграші в лотерею;

  • інше.

При веденні обліку доходів необхідно брати до уваги всі перераховані вище категорії доходів (крім випадків роздільного ведення бюджету). Важливу роль у формуванні бюджету відіграє не тільки облік, а й розподіл доходів. Незалежно від того, який метод розподілу доходів Ви вибрали, майте, з огляду на, що на покриття витрат повинні йти тільки регулярні доходи. Що ж стосується нерегулярних і одноразових надходжень, то краще за все при їх допомоги поповнювати резервні, накопичувальні і цільових фондів сімейного бюджету.

Такий розподіл дозволяє вибудувати систему, при якій планові і фактичні витрати будуть відповідати один одному, адже в сімейному бюджеті буде закладено конкретна сума, в межах якої потрібно здійснювати витрати.
У той же час облік і правильний розподіл разових надходжень дозволять збільшити фонди, що сприяють підвищенню і стабілізації фінансового стану. Завдяки цьому Ви значно швидше зможете досягти поставлених цілей, незалежно від того, фінансові вони або просто матеріальні.

Варто зазначити, що існує також практика обліку натуральних подарунків в грошовому еквіваленті. Це можливо в разі, якщо Ви збираєте кошти на новий телевізор, а Ваші друзі, знаючи це, роблять відповідний подарунок. В такому випадку, накопичені кошти можна перевести в інший фонд, простіше кажучи - відкласти на інші цілі. Але головне - не намагатися відразу ж витратити звільнилася суму.